Novost Prije 74 dana, 08.10.2024.

Obrtnički dom u Poreču jedini je Dom obrtnika u Hrvatskoj koji proizvodi vlastitu energiju

U Poreču je predstavljena solarna elektrana postavljena na krovu Obrtničkog doma kojom Udruženje obrtnika Poreč želi na vlastitom primjeru potaknuti obrtnike na ugradnju solarnih elektrana. S ciljem lakše i brže realizacije te veće isplativosti elektrane, najavljena je grupna nabava opreme za solarne elektrane za sve članove Obrtničke komore Istarske županije u suradnji sa Zelenom energetskom zadrugom.

Poreč, 8. listopad 2024. – predsjednica Udruženja obrtnika Poreč gđa. Valencia Klarić predstavila je javnosti aktivnosti Udruženja obrtnika Poreč. Najavila je održavanje niza predavanja za obrtnike, te pozvala obrtnike da se aktivnije uključe u rad Udruženja. Napomenula je pri tom da je Udruženje obrtnika Poreč drugo po veličini udruženje u Istri s 1.951 članom i često predvodnik novih trendova, među kojima je i postavljanje solarne elektrane na Obrtničkom domu, a koja je prva i za sada jedina solarna elektrana na imovini obrtnika u Hrvatskoj.

„Elektranu smo realizirali u suradnji sa Zelenom energetskom zadrugom, njihov stručni tim bio nam je cijelo vrijeme na raspolaganju za tehničku i administrativnu podršku što nam je značajno olakšalo i ubrzalo proces. Od prve ideje do puštanja u pogon trebalo je pet mjeseci. Elektrana je instaliranog kapaciteta od 50 kW, puštena je u pogon ljetos (22.07.), a ovo su podaci o elektrani:

- 23.02.2024. sklopljen ugovor o kupoprodaji i instalaciji solarne elektrane
- Dana 22.07.2024. solarna je elektrana počela trajno proizvoditi struju i priključena je na mrežu HEP-a.
- Na krov je postavljeno ukupno 120 solarnih modula - kolektora s učinkovitošću od 22%, vijekom trajanja od 30 godina i garancijom na proizvod od 25 godina.
- Elektrana nema baterije i cijena joj iznosi cca 1000 eura po KW kapaciteta proizvodnje.
- U cijenu je uključena dostava i montaža, savjetovanje i puštanje u probni rad sa potrebnom dokumentacijom.
- Proizvedena energija se primarno troši u zgradi, a na čiju instalaciju je elektrana spojena. Sav višak proizvedene električne energije koji se ne potroši u objektu, isporučuje se u elektroenergetsku mrežu. U slučaju nedovoljne proizvodnje iz sunčane elektrane, potrebna energija se preuzima od odabranog opskrbljivača.
- Sunčana je elektrana povezana na odgovarajuću aplikaciju, odnosno sustav za daljinski nadzor, vizualizaciju i upravljanje radom fotonaponske elektrane. Sustavom za udaljeni nadzor elektrane ostvaruje se nadzor svih vitalnih parametara elektrane te pravovremena dojava eventualnih problema i kvarova.
- Rezultati rada elektrane od 22.7.2024. do danas: Ukupno je elektrana proizvela 17.690 kwh  ''zelene'' električne energije od čega je 13.350 khw potrošeno u zgradi, a 4.350 kwh predano HEP-h. S time smo smanjili našu emisiju CO2 za 8,4 tone od dana same ugradnje.
- Financijski pokazatelji investicije: Promatrajući kolovoz 2024. i uspoređujući s kolovozom 2023. vidljiva je ušteda na računima od 602 eura te dodatno isplata od HEP-a za kolovoz za višak proizvedene struje od 93 eura. Predviđeni rok povrata investicije u optimalnim uvjetima je 8 godina, a naša elektrana će poslužiti kao ogledni primjerak za upite obrtnika Poreštine. – istaknuo je tajnik, UO Poreč, Robert Velenik.
Kako bi obrtnicima osigurali veću isplativost ulaganja i olakšali proces ugradnje, u suradnji sa Zelenom energetskom zadrugom omogućuje svim svojim članovima sudjelovanje u grupnoj nabavi opreme za solarne elektrane uvodno je rekla Veselina Harabajs.

„Prednosti grupne nabave su višestruke, a istaknula bih garantiranu cijenu opreme za istarske obrtnike tijekom trajanja cijelog ciklusa ove grupne nabave, besplatnu izradu glavnog elektrotehničkog projekta solarne elektrane, zatim do 15% popusta na opremu visoke kvalitete, brze rokove ugradnje i naravno obilazak nekretnine, savjetovanje te podršku u cjelokupnom procesu njene realizacije. Sudjelovanjem u grupnoj nabavi obrtnici si osiguravaju veću isplativost ugradnje vlastite solarne elektrane, grupna nabava može se kombinirati s drugim raspoloživim poticajima, a njenom ugradnjom obrtnici unaprjeđuju svoje poslovanje i ostvaruju značajne financijske uštede na troškovima za električnu energiju.“ – rekla je Veselina Harabajs, voditeljica poslovnog razvoja Zelene energetske zadruge.

„Ova elektrana odličan je primjer konkretnih ušteda na računima koje donosi korištenje obnovljivih izvora i vlastita proizvodnja energije, koja osim toga doprinosi i većoj energetskoj neovisnosti i sigurnosti, smanjuje negativne emisije u okoliš i doprinosi razvoju lokalnog poduzetništva. Sve to su razlozi zbog kojih Udruženje obrtnika Poreč i Obrtnička komora Istarske županije žele potaknuti svoje članove - obrtnike na ovakvo ulaganje.“ - naglasio je Eros Sorić, tajnik Obrtničke komore Istarske županije.

Prijave za grupnu nabavu kreću od  15. listopada kada će u Poreču biti održano prvo u nizu predavanja za članove Obrtničke komore Istarske županije. Na predavanju koje će održati stručnjaci Zelene energetske zadruge, moći će se saznati svi detalji grupne nabave, sve o procesu ugradnje solarne elektrane te dogovoriti izlasci na teren, a nakon Poreča predavanja slijede i u Rovinju već 17.10., Umagu 22.10., Puli 23.10., Pazinu 29.10., Labinu 30.10. i Buzetu 4.11. 2024.

Weather for the Following Location: Porec map, Croatia